Timur Taş Uçar Hoca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Timur Taş Uçar Hoca

Timur Taş Uçar Hoca,islam,forum,rüşvet,darwinizim,ataizm,satanizm,yaradan,islam,ahlak,zina,din imamları,
 
AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Yemek Tarifi 1299Güvercin Forum http://koxpcu.full-forum.com/

 

 Rüşvetin çürüttüğü vicdanlar!

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 457
Points : 1365
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 14/04/09

Rüşvetin çürüttüğü vicdanlar! Empty
MesajKonu: Rüşvetin çürüttüğü vicdanlar!   Rüşvetin çürüttüğü vicdanlar! EmptyÇarş. Tem. 08, 2009 7:58 pm

Rüşvetin çürüttüğü vicdanlar!

GÜNÜN MANŞETLERİ
• Gül, Askere Sivil Yargı`nın önünü açtı
• Delilik Parayla mı?
• Halı yıkarken kalp krizi geçirmeyin
• G-8: `Türkiye Bölgesel Etkin Bir Güç`
• 6 ay çekilmeyen maaşa el konacak
• Erdoğan: Olaylar vahşet boyutuna ulaştı
• DTP`nin çözüm önerisi belli oldu
• Google`ın işletim sistemi geliyor
• Tuzla Tersanesi`nde patlama: 1 ölü
• Çin idamlara hazırlanıyor
• Hasankeyf`i gömmeye Avrupalılar razı olmadı
• Silivri`de dava için özel salon inşa edild...
• Yazıcıoğlu, Sivas olayları öncesi dönemin ...
• Başsavcının dava açma hakkının sınırsız ol...
• AK Partili vekil, Çin`i protesto için dost...
• CIA`den Türkiye`ye acil uyarı
• Uygur Türkü`nün balina kadar değeri yok mu?
• Savaş gemilerimiz korsanların peşinde
• Tüketici en çok bankadan şikayetçi
• Somali`de Türk gemisi kaçırıldı!
• Üniversiteliye şok zam!
• Bir orduya karşı tek başına: Bu görüntü ta...
• ``İsrail`e yeşil ışık yakmadık``
• Bilge Köyü Katliamı raporu
İLİŞKİLİ HABERLER

Başbakanlık Etik Kurulu ile Avrupa Komisyonu yakın zamanda `kamuda rüşvet` konulu, önemli bir araştırmaya imza attı. En belirgin siyasal hastalıklardan biri olan rüşvetin kamuda özellikle hangi kurumlarda yaygın olduğunu tespit etmek üzere yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları var.

Bu araştırmaya göre rüşvet özellikle üç tip kurumda vicdanları esir almış: Belediyeler, tapu daireleri ve trafik. Başbakanlık ve AB Komisyonun raporuna göre rüşvet bu kurumlarda almış başını yürümüş.

`Türkiye`de Yolsuzluğun Önlenmesi İçin Etik Projesi` kapsamında 43 il, ilçe ve beldede yapılan araştırmaya göre tapu memurları `iş yükünü` gerekçe göstererek, polisler `hediye` adı altında, yerel yöneticiler ise `rant` kaygısıyla rüşvet alıyor ya da istiyorlar.

1,5 milyon Euro bütçeli proje kapsamında yapılan araştırmanın sonuçlarının yer aldığı rapora göre rüşvetin temel nedenleri; çalışma şartlarının olumsuzluğu ve maaşların azlığı, vatandaşın teklif ettiği rüşvetin, `hediye` olduğu algısının yaygınlığı, eğitim yetersizliği ve denetim mekanizmalarının eksikliği.

Dalga dalga yayılan rüşvet hastalığı ile mücadele kapsamında, çözüm olarak ise yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, medyada yer alan yolsuzlukla ilgili haberlerin ihbar kabul edilip araştırılması ve çalışma şartlarının düzeltilmesi öngörülüyor.

Rapora göre belediyelerdeki rüşvet çarkının en yoğun döndüğü alan imar. İmar ve planlama alanındaki etik sorunların da tespiti amacıyla 43 il, ilçe ve belde belediyelerinde yapılan söz konusu araştırmaya göre, imar alanındaki yolsuzluğun başlıca nedenleri arasında: `Rant, Belediye Meclislerinin yapısı, yasal yaptırım zayıflığı, hızlı kentleşme, Yerel yönetimlerde çalışan plancıların koşulları, bilirkişilik mekanizması, imarlı arazi yetersizliği` geliyor.

Tapu alanında ortaya çıkan bulgulara göre ise rüşvetin ana nedeni olarak iş takipçileri gösteriliyor. İş takipçileri rüşvet yöntemini kullanarak vatandaşların sorunlarını çözmeye kalkıyor.

Kolluk hizmetlerine gelince, en çok rüşvetin yaşandığı alan trafik. Proje kapsamında İstanbul, Ankara ve İzmir`de gerçekleştirilen, `Trafik Hizmetlerinde Günlük Rüşvet Sorunu` araştırmasında ortaya çıkan neticeye göre vatandaşın polise rüşvet verme eğilimi diğer alanlardan farklılık gösteriyor. Rüşveti teklif eden ya da bekleyen taraf polis memuruysa vatandaştan polisin etkilenme oranı % 50, sürücü teklif ediyorsa memurun etkilenme oranı % 80. Ankete katılan vatandaşların büyük bir çoğunluğu, polis memuru tarafından durdurulduğunda rüşvet vermeye eğilimli olduğunu ifade ediyor.

Kamuda yaşanan rüşvet çılgınlığı, toplumsal yozlaşmanın günden güne arttığının, siyasal ahlakın zayıfladığının, manevi değerlerin eridiğinin, dini emir ve yasakların kaale alınmadığının en bariz göstergesi.

Söz konusu raporda rüşvet hastalığının azaltılması ya da rüşvetin önüne geçilmesi için eksik bırakılmış çözüm önerilerinden birisi ahlaki gelişim ve manevi kalkınmadır. İçinde Allah korkusu olmayan insan kalabalıklarını kanunla, cezayla, korkutmak, suçtan vazgeçirmek mümkün olabilseydi, mahkemelerde dağlar kadar suç dosyası birikmezdi. Bugün hala rüşvet almış başını gidiyorsa ve işin korkunç tarafı rüşveti eleştiren vatandaşlar rüşvet vermekten vazgeçmiyorlarsa raporda sıralanan çözüm önerilerinden medet beklemek son derece yersiz.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında rüşveti veren taraf alan taraftan çok daha rüşvete yatkın. Vatandaşın rüşvet vermediği durumda memur kolay kolay rüşvet beklentisi içinde olmuyor. O zaman vatandaşlar olarak suçu sadece devletin memuruna, bürokratına, cezaya, yasaya yüklemek de yersiz ve gereksiz.

Vicdanları esir alan ve tertemiz kalpleri kene gibi kemiren rüşvet hastalığının tek çaresi kirlenen vicdanların manevi iklimde temizlenerek esasta layık oldukları güzel ahlak tahtına oturmasıdır. Güzel ahlakın en büyük timsali ise `rüşveti alan da veren de ateştedir` (Tirmizi) buyurarak rüşvet hastalığı ile ilk mücadeleyi başlatan Hz. Muhammed Mustafa SAV`dir. Zira Peygamber güzel ahlakı tamamlamak için gönderilmiştir. Güzel ahlak sahibi yöneticilerin iş başında olduğu kurum ve kuruluşlarda rüşvet azalacaktır. Allah`tan korkan memur ve amir rüşvet yemekten kaçınacaktır. Gerisi boş, gerisi hikâyedir. Çalışanın maaşını artırmak, iş yükünü hafifletmek gibi idari tedbirler işin edebiyat kısmını oluşturmaktadır. Zira Kur`an`ın yaklaşımına göre, `İnsanoğlu pek nankör, zalim ve açgözlüdür, yüz deve yükü altın versen bir yüz deve yükü daha altın ister.`
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://timurtashoca.yetkinforum.com
 
Rüşvetin çürüttüğü vicdanlar!
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Timur Taş Uçar Hoca :: Türkiye :: Rüşvet-
Buraya geçin: