Timur Taş Uçar Hoca
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Timur Taş Uçar Hoca

Timur Taş Uçar Hoca,islam,forum,rüşvet,darwinizim,ataizm,satanizm,yaradan,islam,ahlak,zina,din imamları,
 
AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  AramaArama  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  
Yemek Tarifi 1299Güvercin Forum http://koxpcu.full-forum.com/

 

 Çankaya`daki rüşvet, Doğan medyasında manşet olmadı 2

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Admin
Admin
Admin


Mesaj Sayısı : 457
Points : 1365
Reputation : 0
Kayıt tarihi : 14/04/09

Çankaya`daki rüşvet, Doğan medyasında manşet olmadı 2 Empty
MesajKonu: Çankaya`daki rüşvet, Doğan medyasında manşet olmadı 2   Çankaya`daki rüşvet, Doğan medyasında manşet olmadı 2 EmptyÇarş. Tem. 08, 2009 7:58 pm

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz`ın itirafları hukuki sonuçlar da doğuracak.

Hukukçular, basına yansıyan sözlerin çok ciddi olduğunu, yargının harekete geçmesi gerektiğini belirtiyor. Eryılmaz`ın, `CHP`li üyelere rüşvet vermekten iş yapamıyorum.` sözleri Türk Ceza Kanunu`na (TCK) göre suç. TCK`nın rüşvet suçunu düzenleyen 252. maddesine göre, rüşvet veren kamu görevlisi veya rüşvet veren kişi 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Maddenin birinci fıkrasında, rüşvet konusunda anlaşmaya varılması halinde suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunacağı kaydediliyor. Rüşvetin birden fazla kişiye verilmesi halinde zincirleme suç nedeniyle ceza artırılıyor. Görevini kötüye kullanan kamu görevlisi ise TCK`nın 257. maddesine göre bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Hukukçular, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`nın Eryılmaz`ın açıklamalarını ihbar kabul ederek, soruşturma başlatması gerektiği görüşünde. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel, `İş yaptırmak için meclis üyelerine rüşvet dağıtılıyor. Savcıların derhal soruşturma açması gerekir. Tutuklamayı gerektiren bir suç.` diyor. Gündel, rüşvet itirafının yapıldığı konuşmanın yasal delil olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda ise şunları ifade ediyor: `Telefon konuşması veya ortam dinlemesi olabilir. Delil teşkil etmesi için usule uygun olması gerekir. Yoksa delil teşkil etmez. Ancak yasal delil teşkil etmese bile savcılık harekete geçip rüşvet olaylarının doğru olup olmadığını tespit etmeli. Delili mahkeme değerlendirir. En azından suç ihbarıdır. Hem rüşvet hem de görevi kötüye kullanma yönünden el konulması gerekir.`

Bu arada AK Parti Çankaya İlçe Başkanı Avukat Alaaddin Varol, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`na suç duyurusunda bulundu. Varol, `rüşvet vermek, rüşvet almak, zimmet, ihaleye fesat karıştırmak, nüfuzunu kötüye kullanmak, görevini kötüye kullanmak, görevi ihmal etmek` suçlarından soruşturma açılmasını istedi. Suç duyurusu dilekçesinde, belediye başkanı ve diğer görevlilerin mal varlıklarına tedbir konulması ve işten el çektirilmelerine karar verilmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhuriyet`i, sosyal tesiste bile bedava dağıtıyorlar

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz`ın ses kaydında Cumhuriyet`e `100 bin YTL` verdiğini açıklaması, söz konusu gazetenin halka bedava dağıtıldığı iddialarını yeniden gündeme getirdi. Çankaya Belediyesi`nin Ankara Ahlatlıbel`deki sosyal tesislerinde uzun süre bedava Cumhuriyet dağıttığı, Vakit Gazetesi ve haber7.com sitesi tarafından fotoğraflarıyla ortaya konulmuştu. Fotoğraflarda bedava dağıtılan gazetelerin Cumhuriyet Ankara Temsilciliği`nden yüklendiği ve sosyal tesislerde belediye personelince dağıtıldığı görülüyor. Ahlatlıbel tesislerine girişte vatandaşlardan 1 YTL alınıyor. Giriş yapanlara bir Cumhuriyet gazetesi veriliyor. CHP`li Başkan, gazeteleri bazı hayırsever vatandaşların tedarik ettiğini öne sürerek, kendilerinin de tesislerde dağıttıklarını söylemişti. Eryılmaz, `Maliyeti tamamen hayırsever vatandaşlara ait.` demişti. Belediyenin, bununla yetinmeyerek Cumhuriyet`in Ankara`daki yeni bürosunu da restore ettiği ileri sürülmüştü. Yine CHP Çorum Milletvekili Derviş Günday da 22 Temmuz seçimlerinde ilde yapılan ve Deniz ******`ın da katıldığı mitingde tüm katılımcılara bedava Cumhuriyet gazetesi dağıtmıştı. Aynı uygulama yıllarca Hacıbektaş Anma Törenleri`nde de sürdü.

CHP`de rüşvet tartışmaları bitmiyor

Çankaya Belediye Başkanı`nın itirafları, partide daha önce yaşanan rüşvet iddialarını gündeme getirdi. CHP`li Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, 2001 ve 2008 yıllarında iki kez `rüşvet almak` suçlamasıyla cezaevinde yattı. 2004 yılında, CHP Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül`ün partiden ihraç edilmemek için kendilerine rüşvet verdiğini ileri sürdü. Parti rüşvet gündemiyle kurultaya gitmek zorunda kaldı. 22 Temmuz seçimlerinin ardından yaşanan vaka da ilginç. CHP eski milletvekili İzzet Çetin, partinin MYK üyesi Fuat Çay`ın Hatay`dan 3. sıra milletvekilliği adaylığını 100 bin dolar karşılığında Ali Vural Cengiz isimli bir partiliye sattığını ileri sürdü. İddia, parti yöneticileri tarafından uzun süre tartışıldı. 3 Kasım 2002 seçimleri öncesinde de Adıyaman adaylığı için CHP`ye başvuran Yalçın Yıldırım`ın Mamak İlçe Başkanı Çamalan`a 40 milyar lira vererek adaylığını kesinleştirmesini istediği, amacına ulaşamayınca parti kararıyla paranın iade edildiği iddia edildi.

TEPKİLER

Ahmet Gündel(Emekli Yargıtay savcısı)

Savcılık, çete suçundan da soruşturma açmalı

Konuşmalardan, rüşvetin süreklilik gösterdiği anlaşılıyor. Derhal soruşturma açılmalı. Bir oluşum var. Çete için oturup sözleşme imzalamak gerekmiyor. Birden fazla suç işlemek için belli zamanlarda bir araya gelinmesi çeteyi oluşturuyor. Çankaya Belediye Meclisi`ndeki birden fazla rüşvet olayı çeteyi gösteriyor. Savcılık, TCK`nın 220. maddesine göre suç örgütü kurma suçundan da soruşturma yürütmeli.

Aytaç Durak(Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı)

Belediye başkanı dürüst olmalı

Belediyecilikte başkanın deneyimli ve tecrübeli olması önemli. At, bindiği kişiye göre kişner. Tepedeki lider deneyimli ve tecrübeli olursa alt kademelerde usulsüzlük ve kanunsuzluk olmaz. Başkanların belediyecilikte başarılı olmaları için altı şartı barındırmaları gerekir. Belediye başkanı deneyimli olmalı, bilgili ve bilime açık olmalı. Dürüst olmalı ve halk, dürüstlüğüne inanmalı; adil ve adaletli olmalı. Cesur ve kararlı olmalı. Bu şartları barındırmayan başkanlar alt kademedekilerce yönetilir. Çankaya Belediye Başkanı`nda bunların kaçı var bilmiyorum.

Mahmut Arslan(Hizmet-İş Sendikası Genel Başkanı)

İşçiden kesip Cumhuriyet`i finanse ediyormuş

Kamu yönetimi anlayışı ile bağdaşmayan bir tutum. Açıkça suç. Meclis üyelerini görerek, bir gazeteyi finanse ederek işini yürütmeye çalışması kabul edilemez. İşçiler, memurlar sık sık paralarını alamadıkları için eylem yapıyor. Görülüyor ki Çankaya Belediye başkanı işçiye, memura para bulamazken başka şeylere buluyor. Cumhuriyet Gazetesi`ni finanse etmek için para buluyor. Belediyecilik adına ayıp. Müteahhitlerden aldığı paraları belediye meclis üyelerine verdiğini söylüyor. Bu müteahhitler babalarının hayrı için mi para veriyor? Birtakım ilişkiler, çıkarlar var.

Türk siyaseti ve vatandaş adına büyük üzüntü duyduğunu bildiren MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ise yetkili mercilerin hemen harekete geçmesini istedi. Türkiye`nin çok yaygın bir yolsuzluk çamurunda boğulduğunu vurgulayan Şandır, şu görüşü dile getirdi: `Gazetelere yansıdığı kadarıyla durum gerçekten çok vahim ve çirkin. Yolsuzluk konusunda iktidar ile muhalefetin birbirinden geri kalır bir tarafı yok. Gazetelere yansıyan bu konuşmalar araştırılmalı ve gerçek tüm çıplaklığı ile ortaya çıktıktan sonra hüküm verilmeli. Eğer bu bir düzmece ise daha kötü. İşin gerçeğini ortaya çıkarma görevi yetkililere düşüyor.` Rüşvet itiraflarına CHP`nin seçimde işbirliği yaptığı DSP`den de sert tepki geldi. Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Erçelebi, her türlü rüşvetin, yolsuzluğun, hırsızlığın karşısında olduklarını ifade ederken, `Kimse `benim hırsızım, yolsuzum daha iyi, seninki kötü` dememeli. İddialar incelenmelidir.` çağrısını yaptı. Bu tür iddiaların parti içinde soruşturulmadığından yakındı. Eryılmaz, `Çün-kü iddiaların muhatabı olan partiler baştan aşağıya bu işin içine bulaşmış.` şeklinde konuştu.

Önce kabul etti, sonra `hayal mahsulü` dedi

Muzaffer Eryılmaz, skandal ses kaydı konusunda çelişkili açıklamalar yaptı. Eryılmaz, konuya ilişkin yazılı açıklamasının başında Kanal 7`de yayınlanan ses kaydının kendisine ait olduğunu kabul etti. Ancak kayıtların kesik kesik ve montajlı olduğunu öne sürdü. Sonunda ise ses kaydı için `hayal mahsulü` nitelendirmesinde bulundu. Kaydın gayri ahlaki bir yöntemle ele geçirildiğini savunan Eryılmaz, şunları kaydetti: `Kesik kesik birbirine eklemelerle ve montajlarla yüklü olması bu işe soyunanların kötü niyetlerini ve aslında bu işin sonucundaki kötü akıbetlerini bir biçimde ortaya koymuştur. Bu yasadışı, hileli ve kişi haklarına sığmayan kurumumuza karşı komplo kuranların hepsi yargı önünde tek tek hesap verecek.`

İşte dinleyenleri şoke eden itiraflar

Adamlar imar komisyonunda. Her gelen dosyanın üzerine atlıyorlar. Ben böyle bir devlet dairesi görmedim. Geliyor, etrafa bakıyor `ben bugün ne götürürüm` diyor. Her gün her birinin koltuğunda bir dosya bir müdürlüğe gidiyorlar. Giriyor yanıma, dışarı çıkıyor; tamam işini hallettim . Şu kadar ver diyor mesela. Değişik bir yer burası. Ben burada hele şu son 4 ayda adam resmen bizi şeyle tehdit etti ya.. Önder Sav ismiyle tehdit etti.

AKP`lilerle yan yana oy kullandılar. Aynı adam diyor ki şeyi geçirmem mesela bizim şimdi hisseli arsa satışlarımız var. Hisseli arsa satışlarımızda şey var yetki vermesi lazım... benim şimdi o yetki var. Şimdi Büyükşehir`e verelim. Melih`in kucağına atacaklar, bunu diyen CHP`li belediye meclis üyeleri. 10 gündür benim Allah`ım şaştı, ben hiçbir işe bakamıyorum. Bütçeyi geçireceğim 24 ile 25 arasında ben onlara para dağıtacağım. 28 tanesini akşam yemeğe götürüyorum.

Buradaki yamyamları doyurmak için bunlara para bulmak için 50 takla atıyorum. Tavacı ne o Recep usta, diye bir i.... Ondan 100-150 milyar rüşvet getirecekler. Bu Meclis üyelerine dağıtılacak. Şimdi bütçe var mesela. Bizim belediye meclis üyelerini yemeğe götürüyoruz. 1.500 dolarlık her birine şey aldırdık 50 tane. 75 bin dolar borca girdik. Yani bu heriflere diyeceğiz ki al işte hediye.

Öyle çirkef bir noktadayız ki bunları desteklemezsen her gün geliyor benim personeli şurdan al şuraya ver diyor. Hayır desem küstüm gittim diyor falan öyle p....`le uğraşıyoruz. Bak şimdi Balbay`a (Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay) nerdeyse şimdi 1-15 aydır ödeyeceğiz. Cumhuriyet`e büyük desteğimiz oluyor. Yani gazetelerini alıyoruz dağıtıyoruz, ilan veriyoruz. Kolay değil gazete.

Personel dediğin işte bu tipler, TİP`çi, TİSİP`li, ÖDP`li; EMEK`li, DEHAP`lı personel onlar. Biz CHP`liyiz, ben burada particilik yapmıyorum ama halinize tavrınıza dikkat edeceksiniz. Benim yanımda CHP`yi eleştiriyorlar. Olur mu ... o partili ve ben belediye başkanıyım.

Rüşvetin cezası 12 yıla kadar hapis

Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz`ın itirafları hukuki sonuçlar da doğuracak.

Hukukçular, basına yansıyan sözlerin çok ciddi olduğunu, yargının harekete geçmesi gerektiğini belirtiyor. Eryılmaz`ın, `CHP`li üyelere rüşvet vermekten iş yapamıyorum.` sözleri Türk Ceza Kanunu`na (TCK) göre suç. TCK`nın rüşvet suçunu düzenleyen 252. maddesine göre, rüşvet veren kamu görevlisi veya rüşvet veren kişi 4 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılıyor. Maddenin birinci fıkrasında, rüşvet konusunda anlaşmaya varılması halinde suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunacağı kaydediliyor. Rüşvetin birden fazla kişiye verilmesi halinde zincirleme suç nedeniyle ceza artırılıyor. Görevini kötüye kullanan kamu görevlisi ise TCK`nın 257. maddesine göre bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasıyla yargılanıyor. Hukukçular, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı`nın Eryılmaz`ın açıklamalarını ihbar kabul ederek, soruşturma başlatması gerektiği görüşünde. Emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel, `İş yaptırmak için meclis üyelerine rüşvet dağıtılıyor. Savcıların derhal soruşturma açması gerekir. Tutuklamayı gerektiren bir suç.` diyor. Gündel, rüşvet itirafının yapıldığı konuşmanın yasal delil olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda ise şunları ifade ediyor: `Telefon konuşması veya ortam dinlemesi olabilir. Delil teşkil etmesi için usule uygun olması gerekir. Yoksa delil teşkil etmez. Ancak yasal delil teşkil etmese bile savcılık harekete geçip rüşvet olaylarının doğru olup olmadığını tespit etmeli. Delili mahkeme değerlendirir. En azından suç ihbarıdır. Hem rüşvet hem de görevi kötüye kullanma yönünden el konulması gerekir.`

Zaman
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
http://timurtashoca.yetkinforum.com
 
Çankaya`daki rüşvet, Doğan medyasında manşet olmadı 2
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Çankaya`daki rüşvet, Doğan medyasında manşet olmadı 1
» Bildiğimiz rüşvet artık rüşvet değil!
» rüşvet tarihi 2
» rüşvet hakkında ayet
» Memurların yüzde 79`una rüşvet teklif edilmiş

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Timur Taş Uçar Hoca :: Türkiye :: Rüşvet-
Buraya geçin: